Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Suwalszczyzna


Suwalszczyzna
jest znakomitym miejscem wypadowym na wycieczki na Litwę, w szczególności do położonych 40 km od granicy z Polską, słynnego kurortu w Druskiennikach oraz do położonego 150 km od granicy-Wilna.

Suwalszczyzna to najdalej na północny-wschód wysunięty kraniec Polski, wciśnięty pomiędzy Białoruś, Litwę i rosyjski Obwód Kaliningradzki. Jej zasięg od południa wyznacza rzeka Biebrza, od zachodu mniej więcej dolina Rospudy, zaś od północy i wschodu zamyka ją granica państwowa. Warto tu wspomnieć, że kiedy w XIX wieku nazwa "Suwalszczyzna" wchodziła w użycie, jej północną i wschodnią granicę wyznaczał środkowy bieg rzeki Niemen. Suwalszczyzna w takich granicach pozostała do dziś, tyle, że podzielona na polską i litewską. U naszych sąsiadów nazywa się ona Suvalkija i jest jednym z czterech regionów Litwy.
Jeziora Suwalszczyzny uchodzą za najpiękniejsze i najczystsze w Polsce. Wśród nich są też najgłębsze zbiorniki w Polsce. Jezioro Hańcza pod względem głębokości nie ma sobie równych aż na całym niżu środkowo-europejskim.

Suwalszczyzna to także kraina rozległych lasów. Puszcza Augustowska należy do największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce a razem z lasami na terytorium Litwy i Białorusi współtworzy największy kompleks leśny na niżu Europy.

Więcej informacji na www.nasza-suwalszczyzna.pl

Augustów
Augustów jest miastem o statusie uzdrowiska. Leży nad brzegami trzech jezior: Necka, Białego i Sajna. Lasy Puszczy Augustowskiej wkraczają niemal do jego centrum.
Czarna Hańcza
Jest to piękny szlak wodny prowadzący z jez. Wigry przez rzekę Czarną Hańcze i Kanał Augustowski, aż do Augustowa. Wokół niezwykłe widoki i wiele wrażeń turystycznych.
Dolina Rospudy
Jest to kolejny szlak wodny Suwalszczyzny prowadzący rzeką Rospudą, która płynie przez 10 jezior . Szlak kończy się w Augustowie.
Dowspuda
Dowspuda jest niewielką miejscowością obok Raczek. W jej centrum znajduje się zespół ruin pałacu Paca. W nich co roku odbywa się festiwal muzyki i kultury celtyckiej.
Kanał Augustowski
Kanał Augustowski to wodna budowla o długości 80 km i 18 śluzach, wybudowana w XIX w. Jest interesującym szlakiem wodnym o ciekawych rozwiązaniach technicznych.
Puszcza Augustowska
Jeden z największych kompleksów leśnych Polski, a wraz z puszczami Litwy i Białorusi z nią sąsiadującymi, stanowi jeden z największych kompleksów Europy. Powierzchnia Puszczy Augustowskiej wynosi ponad 1100 km kw.
Sejny
Sejny stanowią wspaniałą bazę wypadową dla wycieczek po pojezierzu Wschodniosuwalskim, na Litwę oraz do Puszczy Augustowskiej. Posiadają unikalny układ oraz zabytki architektury z XVI/XVII w.
Stańczyki
Ogromne - 40 m mosty kolejowe na trasie nie istniejącej od około 60 lat kolei ciągle wzbudzają ciekawość. Dodatkowym ich walorem jest położenie wśród lasów Puszczy Rominckiej.
Studzieniczna
Sanktuarium Maryjne ukryte w Puszczy Augustowskiej pomiędzy pięknymi jeziorami. Wiąża się z tym miejscem liczne cuda uzdrowień
Suwalski Park Narodowy
Suwalski Park Krajobrazowy (1976 r.; pow. 6284 ha) położony w północnej części województwa podlaskiego. Obejmuje zagłębienie Szeszupy i tereny otaczające jezioro Hańcza.
Wigierski Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy leżący w sercu Suwalszczyzny, to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zakątków Polski.


Wyciąg nart wodnych
Jedną z największych atrakcji Augustowa jest pierwszy w Polsce profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych. Jego dł. to 740 m., a maksymalna prędkość - 58 km/h.
Spływy kajakowe
Proponowane są spływy o różnym charakterze – od jednodniowych do dwutygodniowych. Do wyboru mamy atrakcyjne szlaki Kanału Augustowskiego, Czarnej Hańczy, Rospudy i Blizny oraz Biebrzy.
Aquapark w Druskiennikach
Jeden z największych w pn-wsch. Europie kompleks z atrakcjami wodnymi. Odwiedzającym oferuje wiele form spędzania wolnego czasu oraz relaksu (m. in. 2 zjeżdżalnie o łącznej długości 600 m, rwąca rzeka, SPA)
Wycieczka Wilno-Troki
Jedna z najbardziej urokliwych stolic europejskich. W programie wycieczki między innymi: Ostra Brama, Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, Góra Trzech Krzyży, Zamek Wielkich Książąt w Trokach.
Rejs statkiem
Rejsy statkami białej floty augustowskimi jeziorami i rzekami, ze śluzowaniem na Kanale Augustowskim. Słodkie lenistwo w promieniach słońca i podziwianie augustowskich krajobrazów z wody.
Wigierska Kolejka Wąskotorowa
Jest koleją turystyczną o dł. 10 km. Wzdłuż szlaku, w atrakcyjnych miejscach Puszczy Augustowskiej, niemal nad samymi brzegami jez. Wigry urządzono przystanki widokowe: Binduga, Powały, Bartny Dół.
Wycieczki rowerowe
Wycieczki rowerowe pozwolą odkryć piękno licznych szlaków nad brzegami jezior, poznać tajemnice borów Puszczy Augustowskiej oraz wypocząć aktywnie; czyste powietrze, natura, las i relaks.


Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno