Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Aktualności
Dni Hanzy w Kownie
16:47, 07.05.2011


Autor: Bartłomiej Kowal, CIT Litwy
Od 19 do 22 maja 2011 roku w Kownie, drugim co do wielkości mieście na Litwie odbędzie się największe święto w historii miasta – Międzynarodowe Dni Hanzy. Gospodarze wydarzenia spodziewają się gości ze 100 miast Europy.
Dawny związek miast Hanzy – Liga Hanzeatycka – aktywnie działał od XIII do XVI w. i jednoczył około 200 miast europejskich. Nie była to jedynie organizacja handlowa – Liga krzewiła idee samorządu miejskiego, humanizmu, solidarności społecznej, wzajemnej pomocy.Te zasady przejął założony w 1980 roku związek Nowej Hanzy.

Organizacja ta skupia 176 miast z regionu Morza Bałtyckiego i zmierza do wykorzystania dawnych wartości i doświadczenia Ligi Hanzeatyckiej do rozwoju społecznej, ekonomicznej i kulturalnej jedności Europy. Międzynarodowe Dni Hanzy urządzane są co roku w jednym z miast Nowej Hanzy. To piękne święto przyciąga tysiące gości ze różnych krajów europejskich: Niemiec, Holandii, Belgii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Islandii, Łotwy, Estonii, Rosji a także Polski.

Na program święta składają się wydarzenia kulturalne, targi rzemiosł tradycyjnych, prezentacje miast, rozmaite seminaria i konferencje. Kowno w latach 1918-1940 było tymczasową stolicą Litwy i jako jedyne miasto na Litwie od 1992 r. aktywnie uczestniczy w działalności związku Nowej Hanzy.
W dniach 19-22 maja 2011 roku Kowno będzie gospodarzem Międzynarodowych Dni Hanzy. Organizatorzy przewidują, że na Międzynarodowe Dni Hanzy w Kownie przybędą goście z ponad 100 europejskich miast. Będzie to największe święto w historii Kowna i jedno z największych tego typu wydarzeń na Litwie.
Chociaż Dni Hanzy w Kownie oficjalnie rozpoczną się 19 maja, to jedna z imprez – międzynarodowy plener artystyczny „Santaka” – rozpocznie się już 5 maja. Na starówce, obok Zamku Kowieńskiego i kościoła św. Jerzego Męczennika ponad dwa tygodnie będzie można obserwować, jak pracują liczni artyści-uczestnicy pleneru. Około 30 twórców z 16 miast Hanzy będzie tworzyć rzeźby, instalacje, obrazy.

Projekty artystyczne powinny odzwierciedlać motto Międzynarodowych Dni Hanzy w Kownie: „przypomnieć, odtworzyć, chlubić się”. Dzieła będą eksponowane przy ujściu Wilii do Niemna, dlatego powinny być odporne na deszcz, słońce i inne działania przyrody. Dzieła sztuki powstałe podczas pleneru pozostaną w Kownie i będą przypominać mieszkańcom i gościom o Dniach Hanzy.

W przededniu imprezy na placu Ratuszowym będzie można podziwiać jeden z symboli święta – stworzony przez artystkę Jolantę Šmitienė statek-drzewo życia. „Postaramy się zadziwić nie tylko gości, ale i siebie samych.“ –obiecuje mer Kowna Andrius Kupčinskas, a prezes związku Nowej Hanzy, mer Lubeki (Niemcy) Bernd Saxe po obejrzeniu miejsc, w których odbywać się będą imprezy stwierdził, że „Kowno to idealne miejsce na Dni Hanzy“.

W ciągu 4 dni w mieście odbędzie się ponad 100 imprez: wielki Kiermasz Średniowieczny z Aleją Rzemiosł, jarmarkami kwiatów, chleba, serów, wędlin, ryb, warzyw i giełdą staroci, Wielki Europejski Turniej Rycerski z urządzanymi pierwszy raz na Litwie pojedynkami konnych rycerzy, rekordowo duże święto balonów, Karnawał Średniowieczny, misteria ognia nad dwiema rzekami (Wilią i Niemnem) oraz forum ekonomiczne miast Nowej Hanzy.

Do udziału w święcie zaproszono jedną z najbardziej znanych na świecie grup muzycznych, grających rocka średniowiecznego, CorvusCorax z Niemiec. W tym samym czasie odbędzie się 7 innych znanych kowieńskich festiwali międzynarodowych: Kaunas Jazz, Festiwal Muzyczny w Pożajściu (muzyka klasyczna), Operetka w Zamku Kowieńskim (opera i operetka), Suklegos (folk), PadūduokimeKaunui (instrumenty dęte), KaunasCantat (muzyka sakralna), Festiwal Chórów Chłopięcych.
Na nocnych uczestników koncertów i imprez czekać będą trolejbusy i autobusy. Międzynarodowe Dni Hanzy w Kownie organizuje Urząd Miasta Kowna i instytucja publiczna „Hanza Kaunas 2011“. Patronat nad świętem objęła Prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaitė. Wszystkie informacje o Międzynarodowych Dniach Hanzy w Kownie można znaleźć na stronie www.hanzakaunas.lt

Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno