Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Atrakcje / 10 powodów dla których warto odwiedzić Litwę
2. Odwiedź Troki i przenieś się do epoki średniowiecza
20:44, 07.06.2011

Przyjazd do Trok daje możliwość udania się w fantastyczną podróż do krainy przeszłości. Odbijające się w spokojnych wodach jeziora Galwe wieże trockiego zamku na wyspie pamiętają wydarzenia z XV wieku. Były to czasy świetności państwa litewskiego, a jego ziemie rozciągały się aż po Morze Czarne. Do czasów współczesnych dotrwały dwa zamki – zamek na wyspie oraz zamek na półwyspie.

Zamek na wyspie był jedną z najpotężniejszych warowni i jednym z najważniejszych obiektów reprezentacyjnych na ziemiach litewskich. Gościli tu średniowieczni posłowie, książęta, a także sam król Jagiełło. Dziś turyści mogą podziwiać to, czym zachwycali się również współcześnie żyjący królowie: królowa Duńska Małgorzata II, król Szwecji Karol Gustaw XVI z królową Sylwią, przedstawiciele rodzin królewskich Grecji, Islandii, Chin i innych krajów.

Pod koniec XIV wieku wielki książę litewski Witold sprowadził z Krymu do Trok Karaimów. Powierzono im obronę zamku. W drewnianej świątyni karaimskiej (kienesie) można posłuchać opowieści starego Karaima o historii tego narodu i cechach charakterystycznych jego religii. Następnie koniecznie należy skosztować karaimskich kibinów.

W Trokach turyści mają okazję zapoznać również z historią litewskich Tatarów. Większość z nich na Litwie zamieszkała w XIV–XV wieku, po zwycięskich wyprawach Witolda na Krym. W kawiarni warto spróbować stuliśćca (lit. Šimtalapis) – tradycyjnego tatarskiego ciasta wielowarstwowego. W Zatroczu (lit. Užutrakis) warto zwiedzić wzniesiony w stylu historyzmu pałac. Po ponad stuletniej przerwie zespół pałacowo-parkowy powtórnie przeżywa złoty wiek! Zespół pałacowy w Zatroczu powstał w latach 1897–1902 z inicjatywy hrabiego Józefa Tyszkiewicza i jego żony księżnej Jadwigi. Francuski architekt krajobrazu E. F. André zaprojektował park w stylu angielskim z ponad 20 stawami oraz parterami kwiatowymi. Obecnie park jest poddawany renowacji. W sierpniu Zatrocze zaprasza na wieczory muzyki kameralnej.

Troki otacza aż 5 dużych jezior. Można wypoczywać na czystych plażach, podziwiać wspaniałe panoramy Trok z pokładu statku wycieczkowego. Latem w mieszczącym się w zamku trockim muzeum historycznym można wziąć udział w święcie rzemiosł średniowiecznych, podczas którego odbywają się walki rycerskie, porywające występy średniowiecznych tancerek i urzekające magią ognia pokazy fakirów.

Troki są jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie Wschodniej. Przyciągają uwagę nie tylko swoistością architektoniczną, lecz również imprezami kulturalnymi oraz licznymi rozrywkami.

Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno