Język polski
Język litewski
Wyszukiwarka obiektów
Nazwa
Rodzaj
Miasto
Na skróty

Partnerzy

Atrakcje / Atrakcje w Wilnie
Ostra Brama w Wilnie
12:23, 13.04.2011


OSTRA BRAMA


Ostra Brama (Ausros Vartai), to jedyna zachowana z 9 istniejących niegdyś bram miejskich w murach obronnych Wilna, wzniesionych na początku XVI w. Najpierw zwana była Miednicką, gdyż prowadziła w kierunku traktu do Miednik Królewskich, gdzie znajdował się zamek wielkich książąt litewskich. Obecne określenie przyjęło się mniej więcej sto lat później, pochodzi od dzielnicy zwanej Ostrym Końcem.

Ostra Brama jest jedyną zachowaną bramą Wilna, ale jej sława wiąże się z sanktuarium maryjnym, którego znaczenie wychodzi daleko poza granice Polski i Litwy. Aby wejść do kaplicy Ostrobramskiej trzeba znaleźć wejście w murze pomiędzy kościołem św. Teresy a bramą. Długie, wyślizgane schody wiodą na piętro, skąd przechodzi się do niewielkiej klasycystycznej kaplicy z 1829 r., zazwyczaj pełnej rozmodlonych pielgrzymów. Wyjątkowy tłok panuje zwłaszcza w święto Matki Boskiej Ostrobramskiej, obchodzone 16 XI. Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej zawieszony jest nad ołtarzem z 1786 r., naprzeciwko przeszklonych dużych okien, przez które widoczny jest z ulicy; są one latem otwierane na oścież. Umieszczony jest na wspaniałym antepedium z 1799 r., wykonanym przez wileńskiego złotnika Ignacego Skinderskiego. Pomiędzy kolumnami stoją pozłacane figury rodziców Marii – św. Anny i św. Joachima, wykonane w końcu XVIII w. Resztę ścian kaplicy wypełnia 14 tys. wotów, wykonanych głównie ze srebra i złota, ułożonych w 1931 i 1932 r. przez Ferdynanda Ruszczyca. Na filarze pomiędzy oknami, naprzeciw wizerunku wisi blaszka ofiarowana przez marszałka Piłsudskiego z napisem Dzięki Ci Matko za Wilno. To chyba jedyny czczony wizerunek maryjny, do którego wierni mają nieograniczony wręcz dostęp.


Lokalizacja sanktuarium jest nieprzypadkowa – wywodzi się z jeszcze średniowiecznego przekonania, że umieszczanie świętych obrazów na bramach i murach niejako wzmacnia ich działanie, zabezpiecza przed kataklizmem, zwłaszcza niewidzialnym – zarazą, ale i pustoszącymi dawne miasta pożarami. Początkowo obraz wisiał na samym murze – w niszy, identycznej z tą, jaką zobaczyć można na elewacji od strony przedmieścia. Dopiero w miarę wzrostu popularności, w okresie 1671–1672, wybudowano kaplicę drewnianą, która spłonęła w 1711 r., ale wizerunek nie został uszkodzony.


Wystawiono wówczas kaplicę barokową w formie łuku triumfalnego (ok. 1715), którą z kolei przebudowano w duchu klasycystycznym w 1829 r. do dzisiejszej postaci. Sanktuarium ostrobramskie niezależnie od podziałów geopolitycznych zachowuje status jednego z symboli Rzeczpospolitej. Pisał o nim w słynnych strofach Mickiewicz (Panno święta, co w Ostrej świecisz bramie), modlili się tu marszałek Piłsudski i prezydent Mościcki. Nawet w najbardziej ponurych czasach ZSRR sanktuarium działało bez przeszkód. Dziś odbywają się tutaj msze polskie i litewskie.

Newsletter
Wpisz swój email aby otrzymać najnowsze informacje
Strona główna   |    Atrakcje   |    Noclegi   |    Wycieczki   |    Aktualności   |    Przewodnik po Litwie   |    Suwalszczyzna   |    Kontakt
© Litwa-Turystyka.pl  |  Prawa zastrzeżone  |  2011
Projekt i wykonanie: Bla-Art
Wilno, Noclegi Wilno, Tanie noclegi w Wilnie, Hotele w Wilnie, Hotel Wilno, Wycieczki do Wilna, Druskienniki, Litwa druskienniki, Noclegi druskienniki, Aquapark Druskienniki, Park wodny druskienniki, Sanatoria druskienniki, Narty snowarena druskienniki, Hotele Druskienniki, Noclegi Litwa, Hotele Litwa, Wycieczki na Litwę, Troki, Pałanga, Kowno